Programista – zawód z przyszłością?

0
250

Wiele osób kończących liceum zastanawia się nad wyborem dalszego kierunku kształcenia. Nie wiedzą, czy iść za głosem serca, czy zdecydować się na wybór racjonalnego, przyszłościowego zawodu. Można powiedzieć, że jest to jedna z najważniejszych decyzji w ich życiu. Warto jednak pamiętać, że nawet jeżeli nie trafimy od razu z wyborem, to zawsze studia można przerwać lub zmienić ich kierunek. Powszechnie wiadomo, że po studiach humanistycznych ciężko znaleźć dobrze płatną pracę. Jednak nawet osoba po polonistyce lub socjologii może podjąć dobrze wynagradzane zajęcie.

Programowanie, jak zacząć?

Takim zajęciem dla ludzi z pasją jest programowanie. Aby być dobrym w tym zawodzie nie trzeba kończyć studiów informatycznych. Wystarczy z zaangażowanie podjąć się samodzielnego zdobywania wiedzy. Pracując na słabo opłacanym stanowisku możemy planować przekwalifikowanie się. Nie jest to łatwa i prosta rzecz do wykonania, ale zdecydowanie możliwa. Trzeba się jednak przygotować na długie godziny czytania i nauki programowania. Szacuje się, że potrzeba na to ok. dwóch lat systematycznego zdobywania wiedzy i umiejętności. Najlepiej programować po 2-3 godziny dziennie. Należy również przygotować się psychicznie na kryzysy, które na pewno napotkamy po drodze.

Wiele źródeł wiedzy

Osoby zajmujące się programowaniem chętnie dzielą się swoją wiedzą. W Internecie znaleźć można wiele stron, portali i forów poświęconych zagadnieniom związanym z nauką programowania. Jeżeli czujemy, że mamy do tego zajęcia predyspozycje, to zdecydowanie warto spróbować. Dodatkową motywacją są zarobki programisty, które wynoszą znacznie więcej, niż średnia krajowa. Dobry, doświadczony programista z kilkuletnim stażem i wieloma projektami na koncie może zarabiać nawet kilkanaście tysięcy złotych. Nie będziemy również musieli się martwić o brak pracy. Firmy na okrągło poszukują specjalistów z tej dziedziny.

Kursy i szkolenia

Jak już zostało wspomniane, nie trzeba kończyć studiów informatycznych, aby zostać programistą. Warto jednak zainwestować w różnego rodzaju kursy i szkolenia. Dzięki nim szybciej i dokładniej poznamy dany język programowania. Przygotowując się do pierwszego szukania pracy należy sporządzić swoje portfolio. Pozwoli ono potencjalnemu pracodawcy zapoznać się z naszymi dotychczasowymi projektami. Później wystarczy zgłaszać się do firm informatycznych, brać udział w rekrutacjach i czekać na swoją szansę. Kariera programisty wymaga ciągłego kształcenia się i bycia na bieżąco z nowinkami technologicznymi. Musimy o tym pamiętać, jeżeli chcemy związać z tym zawodem swoją przyszłość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here