Strona główna
Biznes i finanse
Tutaj jesteś

Na czym polega innowacyjność przedsiębiorstw?

20 września 2019

Warto przede wszystkim mieć świadomość, że innowacyjność przedsiębiorstw jest niezwykle szerokim pojęciem, które odnosi się nie tylko i wyłącznie do działań o charakterze naukowym, ale również organizacyjnym, technicznym, komercyjnym czy finansowym. Koniecznie należy podkreślić, że niektóre z wymienionych działań mają charakter innowacyjny. Ponadto działalność innowacyjna będzie obejmowała również działalność badawczo-rozwojową, która ma bardzo duży związek z tworzeniem danej innowacji.

Typy innowacji

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że klasyczny podział innowacji wyróżnia cztery podstawowe typy innowacji. Pierwsze są oczywiście innowacje w obrębie produktów. Należy zdawać sobie sprawię, że polega to na wprowadzeniu na rynek danego produktu albo usługi, które są nowe lub zdecydowanie ulepszone jeżeli chodzi o cechy czy zastosowanie. Warto wiedzieć, że zalicza się tutaj różnego rodzaju udoskonalenia w kwestii specyfikacji technologicznych, komponentów czy materiałów. Koniecznie należy zaznaczyć, że innowacja produktowa może być rezultatem zastosowania np. zupełnie nowej wiedzy albo technologii.

Z kolei innowacje w obrębie procesów polegają na wdrożeniu nowych albo zdecydowanie ulepszonych metod produkcji, wspierania działalności czy dystrybucji jeżeli chodzi o wyroby czy usługi. Ponadto do innowacji procesowych koniecznie należy zaliczyć nowe albo zdecydowanie ulepszone metody tworzenia czy świadczenia usług.

Warto wiedzieć, że mogą one polegać na bardzo dużych zmianach w zakresie sprzętu czy oprogramowania, które będzie stosowane dla działalności usługowej. Należy również zaznaczyć, że innowacje procesowe będą obejmowały również ulepszone techniki czy urządzenia w pomocniczej działalności, do których należy zaliczyć księgowość, zaopatrzenie czy obsługa informatyczna.

Innowacje marketingowe

Innowacje marketingowe polegają natomiast na wdrożeniu zupełnie nowej koncepcji czy strategii, które będą zdecydowanie różniły się od metod marketingowych stosowanych do tej pory w danym przedsiębiorstwie.

Należy zdawać sobie sprawę, że wśród najbardziej istotnych celów działalności innowacyjnej według polskich przedsiębiorstw należy koniecznie wymienić poprawę jakości wyrobów czy usług, a także zdecydowane zwiększenie asortymentu usług czy wyrobów. Warto wiedzieć, że na trzecim miejscu sklasyfikowany został cel związany z ekspansją firmy, czyli wejście na zupełnie nowe rynki czy zwiększenie udziału w rynku. Koniecznie trzeba podkreślić, że dla części polskich przedsiębiorców jednym z najbardziej istotnych celów jeżeli chodzi o innowacyjną działalność jest poprawienie zdrowia i bezpieczeństwa swoich pracowników.

nowy zegarek

Redakcja m-reklama.pl

Jesteśmy grupą osób na co dzień zajmujących się reklamą internetową i biznesem. Na naszym blogu dzielimy się doświadczeniem i ciekawostkami. Zapraszamy do lektury!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

firma windykacyjna
Profesjonalne strony internetowe Kraków
pomoc agencji celnej

Jesteś zainteresowany reklamą?