Strona główna
Biznes i finanse
Tutaj jesteś

Dlaczego paczka w serwisie kurierskim jest tańsza niż przesyłana bezpośrednio?

18 lutego 2020

Osobom, którym zdarzyło się korzystać z rozwiązania, jakim jest broker kurierski na pewno zwróciły uwagę przede wszystkim na znacznie mniejsze koszty przesłania paczki. Wynika to z prostego mechanizmu rynkowego, na którym opierają się tego rodzaju usługi. Jak więc dzieje się to, iż mimo że pośrednik jeszcze na tym zarabia, paczki są i tak tańsze niż zamawiane bezpośrednio u firmy kurierskiej?

Przesyłki kurierskie brokerem – jak to działa?

Przesyłki zamawiane z pośrednictwem brokera kurierskiego są tańsze ze względu na bardzo prosty do zrozumienia mechanizm rynkowy. Broker kurierski, jako przedsiębiorstwo zamawiające w firmach kurierskich ogromne ilości paczek staje się dla nich jednym z najważniejszych klientów. Czasami wręcz przyjmuje rolę klienta strategicznego, którego utrata naraziłaby firmę kurierską na ogromne straty, a w konsekwencji możliwe kłopoty finansowe. W związku z tym brokerzy są w stanie bardzo skutecznie negocjować z firmami kurierskimi specjalnie dla siebie stworzone cenniki, dzięki którym ceny przesyłek znacznie maleją. Cen dla brokerów mogą być nawet o kilkadziesiąt procent niższe, niż ceny jakie oferowane są klientom indywidualnym.

Efektem takiego działania jest tani kurier – tak upragniony przez osoby i firmy wysyłające większą liczbę paczek. Obniżenie cen to jednak nie jedyny zysk, jaki osiągają w ten sposób brokerzy. Ważne jest również poszerzenie zakresu usług, jakie dostępne są za taką samą cenę. Tak na przykład odbiór przesyłki z dowolnego adresu w godzinach wskazanych przez klienta, jest dla brokerów bardziej standardem niż opcją dodatkową. Oczywiście to, co jest zyskiem brokerów, jest również w pewnym zakresie również zyskiem ich klientów. Ci ostatni zyskują tańsze przesyłki i szerszy zakres usług dostępny w niewygórowanych cenach.

Co firma brokerska na tym zyskuje?

Co jednak zyskuje na tym firma brokerska? Jasne przecież jest, że nie robi tego charytatywnie i jak każde poważne przedsiębiorstwo musi osiągać regularnie pewien zysk, by przetrwać na rynku i się rozwijać. Głównym źródłem dochodów brokerów kurierskich są marże jakie płaca klienci za skorzystanie z usług firm kurierskich za ich pośrednictwem. Układ taki opłaca się wszystkim. Klienci zyskują niższe ceny (nawet wliczając marże) i lepszą dostępność usług, a brokerzy czysty zysk. Zyskują również firmy kurierskie, które dzięki większej ilości hurtowych zamówień od mniejszej liczby klientów są w stanie znacznie obniżyć swoje koszta. Doskonałym przykładem takiego świetnie działającego i popularnego brokera jest firma AlleKurier.

Czy to się zawsze opłaca?

Warto sobie natomiast zadać pytanie, czy korzystanie z usług pośredników zawsze się opłaca. A może zniżki da się wynegocjować samemu. Jak pokazuje doświadczenie nie jest to wcale takie łatwe. Po pierwsze w przedbiegach odpadają osoby prywatne, dla których większość firm kurierskich w ogóle nie przygotowuje indywidualnych ofert. W praktyce szanse na zniżki chociaż zbliżone do tych, jakie osiągają brokerzy mają tylko najwięksi gracze na rynku sprzedaży wysyłkowej.

wyjazdy motywacyjne

Redakcja m-reklama.pl

Jesteśmy grupą osób na co dzień zajmujących się reklamą internetową i biznesem. Na naszym blogu dzielimy się doświadczeniem i ciekawostkami. Zapraszamy do lektury!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Co to jest back office
Jak prowadzić firmę w 2024 roku
wyjazdy motywacyjne

Jesteś zainteresowany reklamą?