Strona główna
Biznes i finanse
Tutaj jesteś

Zatrudnienie pracownika z Ukrainy na umowę zlecenie

28 kwietnia 2022 pracownik z ukrainy

W związku z wojną w Ukrainie do Polski wciąż przybywają Ukraińcy. Wielu z nich szuka pracy w naszym kraju. Dzięki specjalnej ustawie zatrudnienie osób w kryzysie uchodźczym jest dużo łatwiejsze – aktualnie nie jest konieczne pozwolenie na pracę. Możesz zatrudnić obywateli Ukrainy na podstawie różnych rodzajów umów. W jaki sposób zawiązać z Ukraińcem lub Ukrainką umowę zlecenie? Sprawdź!

Zalety i wady umowy zlecenie dla Ukraińca

Umowa zlecenie to dobry wybór dla tych Ukraińców, którzy nie planują zostać w Polsce na stałe, a jedynie chcą uzyskać środki na życie przez kilka następnych miesięcy. Takie osoby nie potrzebują więc w naszym kraju opłacania np. składek emerytalnych. Taki rodzaj umowy jest bardziej elastyczny i swobodny zarówno dla jednej strony, jak i drugiej.

Zasady zatrudniania osób w kryzysie uchodźczym na umowę zlecenie są takie same jak w przypadku Polaków. Reguluje je art. 734 § 1 Kodeksu cywilnego. Jaka jest płaca na takiej umowie? Minimalna stawka za godzinę w 2022 r. wynosi 19,70 zł brutto.

Dla Ciebie, jako pracodawcy, umowa zlecenie wiąże się z niższymi kosztami tylko w sytuacji, gdy zatrudniasz osobę poniżej 26 roku życia, studenta albo kogoś, kto ma już opłacane ubezpieczenie społeczne z innego tytułu (np. pracuje gdzieś na umowę o pracę).

Do wad umowy zlecenie z perspektywy przyszłego pracownika należą przede wszystkim brak płatnego urlopu wypoczynkowego, a także ochrony zapewnianej przez Kodeks pracy. Nie dla każdego te aspekty są jednak istotne.

Czy każdy Ukrainiec może pracować na umowę zlecenie?

Ze względu na sytuację w Ukrainie polski rząd wprowadził nowe regulacje dotyczące legalizacji pobytu i pozwolenia na pracę dla obywateli tego kraju. Każdy Ukrainiec, który po 24 lutego 2022 r. przyjechał do Polski legalnie i chce minimum przez jakiś czas pozostać w naszym kraju – może pracować.

Aktualnie nie ma potrzeby, by migranci starali się o pozwolenie na pracę. Muszą uzyskać jednak numer PESEL. Zostaje on nadany po zameldowaniu na minimum 30 dni lub złożeniu wniosku w urzędzie. Na ten moment pobyt jest legalny przez kolejne 18 miesięcy od momentu przekroczenia granicy.

Jak zatrudnić Ukraińca na umowę zlecenie?

Dzięki ustawie to bardzo proste. Wystarczy stworzyć stanowisko i podpisać z Ukraińcem umowę (sprawdź wcześniej, czy ma nadany numer PESEL – powinien on zostać umieszczony w umowie). Kolejnym krokiem jest zgłoszenie pracownika w ciągu 7 dni do ZUS-u (do ubezpieczenia zdrowotnego) oraz w ciągu 14 dni do urzędu pracy.

Zgłoszeń możesz dokonać online. W urzędzie pracy konieczne jest podanie rodzaju umowy, miejsca pracy i zajmowanego stanowiska.

O czym jeszcze trzeba pamiętać? Jeśli dana osoba nie mówi w komunikatywny sposób w języku polskim, umowa powinna zostać podpisana w dwóch językach: polskim i ukraińskim. Dzięki temu migrant będzie mógł spokojnie zapoznać się ze wszystkimi warunkami.

Chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak krok po kroku zatrudnić Ukraińca? Przeczytaj artykuł: https://pragmago.pl/porada/krok-po-kroku-jak-zatrudnic-pracownika-z-ukrainy/

fundacja

Redakcja m-reklama.pl

Jesteśmy grupą osób na co dzień zajmujących się reklamą internetową i biznesem. Na naszym blogu dzielimy się doświadczeniem i ciekawostkami. Zapraszamy do lektury!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Czym jest mentoring biznesowy
firma windykacyjna
Profesjonalne strony internetowe Kraków

Jesteś zainteresowany reklamą?