Jeśli masz długi, to musisz poznać pewne przepisy prawne, które niedługo mogą Ci się przydać. Niestety, ale zadłużenie prawie zawsze ląduje w sądzie. Zwykle zadłużeni starają się ukryć sprawę i zamieść pod dywan. Nie jest to dobre rozwiązanie. Skoro narobiliśmy długów, to musimy się z nimi zmierzyć. Jeśli jednak długi to efekt oszustwa lub pomyłki, to także powinieneś znać prawo, aby móc się z tego wybronić. Dziś zajmiemy się pojęciem komornik oraz egzekucja komornicza. Zapraszamy do lektury!
Kim jest komornik i co może zrobić?
Komornik jest z definicji funkcjonariuszem publicznym. Działa z ramienia sądów rejonowych. Jego zadaniem jest wykonywanie roszczeń, które zostały rozstrzygnięte przez wyroki czy nakazy zapłaty. Komornik ma także inne zadanie wchodzące w zakres rozwiązywania spraw o zadłużenie.
Czym jest egzekucja komornicza?
Wszystko zaczyna się od pozwu o zapłatę długu. Gdy sprawa jest na drodze sądowej, a pozwany nie stawia się na rozprawy, nie odpowiada i nie składa sprzeciwu, rozstrzygnięciem jest wkroczenie komornika i egzekucja komornicza. Antywindykacja ma w tym momencie utrudnione zadanie i małe pole do manewru. Dlatego warto dużo wcześniej zacząć myśleć o załatwieniu problemów z długami. Firma oddłużeniowa może nam naprawdę pomóc – jednak najlepiej zgłosić się do niej już w momencie otrzymania pozwu z sądu. Jeśli jednak komornik wejdzie już do akcji, warto wiedzieć, jakie ma prawa i co może zrobić.
Co może zabrać komornik?
Zwykle o egzekucji komorniczej zostajemy poinformowani poprzez odpowiednie pismo. Warto wiedzieć, że komornik nie może zająć wszystkiego, co posiadamy i otrzymujemy. Przede wszystkim nie może on przejąć zasiłków, rent, alimentów i świadczeń socjalnych. Jak wygląda sprawa najniższa krajowa a komornik? Okazuje się, że jest ona wolna od egzekucji komorniczej. Wyjątkiem jest egzekucja na rzecz niepłaconych alimentów. Wtedy to może zostać zajęte nawet 60% wynagrodzenia minimalnego. Jednak w innych przypadkach egzekucja z pensji nie jest możliwa. Co może zabrać komornik oprócz pensji? Zwykle zostaje zajęty także rachunek bankowy oraz posiadane nieruchomości i majątek. Wszystko jest jednak ustalane indywidualnie.
Oddłużanie – jak wyjść z długów i powstrzymać komornika?
Antywindykacja to jedyna nadzieja większości zadłużonych. Jednak masa osób wciąż nie zdaje sobie sprawy, że tylko działanie racjonalne i szybkie szukanie pomocy ma sens. Daje nam to największe szanse na wyjście z kredytów, zadłużeń i innych problemów finansowych. Firma oddłużeniowa zna wszystkie przepisy prawa, które trzeba koniecznie wykorzystać w postępowaniu sądowym. Sami nie damy rady tego wszystkiego ogarnąć. Dlatego koniecznie uzyskaj pomoc od specjalistów. Wciąż możesz normalnie żyć i wciąż możesz się oddłużyć! Jednak podejmij działanie i daj sobie pomóc. Najgorsze, co możesz zrobić, to udawać, że nic się nie dzieje. Długi to nie przelewki – trzeba z nimi walczyć.