m-reklama.pl

m-reklama.pl – reklama, internet, biznes i finanse

Biznes i finanse Ciekawostki

Inwestycje Polaków

Inwestowanie swoich oszczędności jest kwestią, nad którą zastanawia się wielu Polaków. Nie wszyscy jednak są zdecydowani na lokowanie swojego kapitału, ponieważ obawiają się utraty wniesionych środków. Według statystyk, ponad połowa Polaków uważa, że nie warto stawiać na fundusze inwestycyjne. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przestrzega przed lokowaniem kapitału w pokoje w aparat lub condohotelach.

Jak inwestują Polacy?

Przede wszystkim cierpliwie oraz ostrożnie. Najpopularniejszą formą inwestycji jest przelanie środków na konto oszczędnościowo-rozliczeniowe. Popularnością cieszy się też polisa ubezpieczeniowa. Polacy mają do nich zaufanie, ponieważ są one powszechnie rozpoznawalne i przede wszystkim nie są skomplikowane. Większość ankietowanych Polaków uważa, że większe zyski wiążą się z koniecznością poniesienia większego ryzyka. Polacy nie lubią ryzyka związanego z inwestowaniem własnych środków. Ponad połowa z nas zdecydowanie podkreśla, że nie akceptuje jakiegokolwiek ryzyka w tej kwestii. Dla około 40 procent dopuszczalne jest jedynie niewielkie ryzyko i to pod warunkiem, że uzyskają pewność, że odzyskają zdecydowaną większość zainwestowanego kapitału. Większe ryzyko decydują się podejmować z reguły osoby majętne lub te, które posiadają kilka inwestycji w ramach asekuracji.

Zakup mieszkania

Zdaniem obywateli naszego kraju bardzo bezpiecznym sposobem inwestowania jest zakup mieszkania lub innej nieruchomości. Co ciekawe, na zakup mieszkania decydują się nie tylko najbogatsze osoby, ale również przedstawiciele klasy średniej. Na ten cel nie boją się nawet zaciągać kredytów, ponieważ widzą w takim przedsięwzięciu zysk w długiej perspektywie. Inwestycja tego rodzaju okaże się dochodowa, jeśli zostanie dobrze przemyślana. Należy pamiętać o tym, że nie każdy budynek będzie w stanie przynosić dochody. Wiele zależy od takich aspektów jak jego stan techniczny, lokalizacja. Warto też przejrzeć plany zagospodarowania przestrzennego dla lokalizacji, w której się znajduje. To bardzo ważne informacje, które pozwolą określić, czy nieruchomość będzie zyskiwać na wartości w nadchodzących latach.
Za bezpieczną formę inwestycji należy uznać też obligacje skarbu państwa. Jest to rodzaj inwestycji długoterminowej. Na rynku znajdziemy również inne rodzaje obligacji. Mowa jest tu na przykład o obligacjach korporacyjnych oraz spółdzielczych. Obligacje najłatwiej nabyć za pośrednictwem Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Pośrednikiem w tej sprawie jest dom maklerski. Zakup można dokonać online.