Przeglądając najnowsze oferty pracy na rozmaitych portalach ogłoszeniowych, możemy łatwo zauważyć, że coraz częściej pojawia się wśród nich jeden typ anonsu – handlowiec. Praca ta wcale nie jest łatwa do jednoznacznego zaklasyfikowania, a poszukujący zatrudnienia często konfundują się, nie widząc różnicy między tym, czym jest przedstawiciel handlowy, a czym handlowiec. Jakie wymagania trzeba spełnić, aby praca w handlu stanęła przed Tobą otworem? Na jakie zarobki można liczyć i jak wygląda ogólna specyfika tej pracy? Czym różni się przedstawiciel handlowy od handlowca? Gdzie najlepiej szukać zatrudnienia w tym zawodzie? Na te i inne pytania, odpowiadamy w niniejszym artykule.
Handlowiec a przedstawiciel handlowy – różnice
Tak naprawdę, przedstawiciel handlowy a handlowiec, nie różnią się od siebie niczym, a oba terminy stosowane są przez pracodawców zamiennie. Niemniej, handlowiec może spełniać dużo szerszą definicję, odnosząc się zwyczajnie do osoby pracującej w handlu na dowolnym stanowisku, na którym ostatecznie zobowiązany jest sprzedać klientowi produkt lub usługę. W teorii zatem, handlowcem można potocznie określić nawet szeregowego kasjera-sprzedawcę, jednak nie będzie to w pełni słuszne.
Przedstawiciel handlowy często określany jest także mianem akwizytora, bo w głównej mierze właśnie ku temu sprowadzają się jego obowiązki. I zgodnie z użytą terminologią, nie jest on producentem danego towaru, czy głównym beneficjentem zysków zbywanych usług i produktów, ale twarzą marki – jego działania mają wpłynąć pozytywnie na wyniki sprzedażowe podmiotu go zatrudniającego. Handlowcem z kolei można również nazwać osobę, której zakres obowiązków jest ten sam, jednak pracuje ona na własny rachunek, ciesząc się dużą, lub pełną autonomią.
Przedstawiciel handlowy – zakres obowiązków i wymagania
W kwestii wykształcenia formalnego, pracodawcy zazwyczaj nie zgłaszają konieczności posiadania przez kandydata wykształcenia wyższego, w pełni zadowalając się wykształceniem średnim. Niemniej, z uwagi na specyfikę tej pracy, przedsiębiorcy zwrócą baczną uwagę na posiadane przez Ciebie kompetencje miękkie. Kluczowymi będzie przede wszystkim komunikatywność, kreatywność, odporność na stres i błyskotliwość, która pozwoli Ci wchodzić z klientem we właściwe interakcje, doprowadzające w rezultacie do zawarcia satysfakcjonującej obie strony umowy.
Podstawowym zadaniem handlowca, jest zdobywanie nowych klientów i dbanie o utrzymywanie z nimi pozytywnych relacji. O ile spotkania z klientami przekonanymi do skorzystania z usług naszego pracodawcy, wyłącznie w celu przedłużenia określonej umowy nie stanowią zbyt dużego wyzwania, o tyle pozyskanie nowych klientów wymaga już sporego wachlarza umiejętności, o którym wspominaliśmy wyżej. Niemniej, trud ten jest zawsze nagradzany finansowo.
Mediana zarobków na stanowisku przedstawiciela handlowego, wynosi 5 630 złotych brutto. Trzeba jednak podkreślić, że najlepsi handlowcy, pozyskujący największą liczbę klientów, mogą liczyć na pokaźne premie sprzedażowe, nierzadko dalece przekraczające swym rozmiarem podstawową pensję. Jeżeli zatem interesuje Cię dobrze płatna, choć wymagająca praca, handlowiec to stanowisko, o które powinieneś się ubiegać.
Gdzie szukać pracy jako handlowiec?
Zdecydowanie najlepszym miejscem na rozpoczęcie poszukiwań pracy jako przedstawiciel handlowy, będzie internet. Bez względu na branżę, przedsiębiorcy uwielbiają korzystać z dobrodziejstw cyfryzacji, mających za zadanie maksymalnie skrócić czas rekrutacji i uprościć komunikację z kandydatami. Z drugiej strony, jest to wygodna opcja również dla poszukujących zatrudnienia, którzy w mgnieniu oka mogą przewertować dziesiątki rozmaitych anonsów, dopasowanych właśnie do nich. Biorąc to pod uwagę, nie czekaj dłużej i sprawdź najnowsze oferty – GoWork jest w stanie znaleźć dla Ciebie najkorzystniejszą posadę!
Naturalnie, są jeszcze inne opcje, polecane szczególnie tym, którzy preferują bardziej tradycyjne metody kontaktu z drugim człowiekiem. Pierwszą z nich stanowi osobiste udanie się do siedziby interesującej nas firmy i złożenie w niej swojej aplikacji. Praca w handlu to przede wszystkim umiejętność zachęcenia do wyboru określonego towaru czy usługi – zadbaj więc o to, by zareklamować się jak najlepiej, a być może jeszcze tego samego dnia otrzymasz umowę o pracę!
Inną z godnych rozważenia możliwości, jest sprawdzenie najnowszych ofert w lokalnym urzędzie pracy. Wbrew obiegowej opinii, jest to miejsce przeznaczone nie tylko dla osób o niskich kwalifikacjach czy niewielkim doświadczeniu – pracę tam równie dobrze mogą znaleźć osoby o wykształceniu wyższym. Bez względu więc na to, na jaką z metod ostatecznie się zdecydujesz, możesz być pewien, że jeśli interesuje się taka praca – handlowiec – to dysponując odpowiednim wachlarzem umiejętności, znajdziesz ją bez trudu.