Lubisz język angielski, ale boisz się wybrać filologii jako kierunek studiów z braku perspektyw zawodowych? Tak, to prawda, że obecnie język ten jest bardzo popularny, a wielu ludzi włada nim na zaawansowanym poziomie. Mimo to pewne perspektywy zawodowe są dostępne jedynie dla osób z dyplomem.
Nauczyciel
Jedynie absolwent anglistyki jest uprawiony, aby nauczać języka. Tyczy się to przede wszystkim przedszkoli, szkół i uniwersytetów, jak również szkół językowych. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby anglista założył także własną firmę i działał w sektorze edukacji. Filologia angielska daje dogłębną wiedzę na temat języka, również dotyczącego specjalistycznych dziedzin. A kursy dotyczące poszczególnych branż (jak np. medycyna czy biznes) cieszą się dużą popularnością.
Tłumacz
Filologia angielska tłumaczeniowa to kolejna perspektywiczna dziedzina. Absolwent kierunku może przekładać książki, zarówno z angielskiego na polski, jak i na odwrót. Częściej jednak zajmuje się on tłumaczeniem dokumentów oraz umów. Może on także wyspecjalizować się w tłumaczeniach symultanicznych.
Copywriter
Copywriting staje się coraz popularniejszym zawodem. Polski rynek jest pod tym względem przesycony. Wciąż jednak brakuje osób, które byłyby w stanie tworzyć specjalistyczne treści w języku angielskim. Także wiele firm zagranicznych rekrutuje marketingowców, którzy są w stanie biegle władać językiem – na tyle dobrze, aby tworzyć w nim kreatywne slogany czy chwytliwe hasła.
Wydawca
Wiele specjalistycznych książek czy naukowych czasopism wydawanych jest w języku angielskich. Sprowadzanie ich na polski rynek z fachowym tłumaczeniem jest bardzo pożądane. Dlatego osoba, która chciałaby się zająć publikacją tego typu treści, będzie mieć wiele pracy. Wydawca musi umieć wybierać odpowiednią lekturę do publikacji, rozumieć nie tylko jej treść, ale też wartość. Absolwent anglistyki ma ku temu świetnie zbudowaną bazę.
Oczywiście, język angielski przydaje się także w wielu innych zawodach. Znacznie ułatwia on zdobycie pracy w korporacjach, gdzie nie brakuje osób z różnych krajów i środowisk. Perfekcyjną znajomość angielskiego można wykorzystać na wiele sposobów. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby np. mieć stałą pracę i dorabiać jako korepetytor bądź tłumacz.
Choć większość młodych osób nieźle posługuje się językiem angielskim, nie jest to poziom biegłości. Wciąż jest więc zapotrzebowanie na filologów. Osoba zakochana w tym języku może śmiało zdecydować się na studia anglistyka. Polecana uczelnia to Wyższa Szkoła Ekonomiczno-Humanistyczna (więcej na wseh.pl).