Otacza nas elektronika. Komputery, inteligentne telefony, telewizory z systemem operacyjnym, wszystkie te sprzęty łączy na dzień dzisiejszy jedna rzecz. Co jakiś czas proszą nas o zgodę na aktualizację oprogramowania. Czyżby producenci popełnili błędy i musieli ratować sytuację w nowych łatkach?
System Android
Najbardziej wyśmiewanym w ostatnich czasach jest najbardziej popularny system operacyjny dla komputerów, a od jakiegoś czasu i urządzeń przenośnych. W najbardziej newralgicznym momencie pracy pojawia się monit o natychmiastowej potrzebie unowocześnienia. Z reguły przy akompaniamencie odliczania. System Android również sukcesywnie woła o to, żeby zrobić upgrade, zwłaszcza, że pliki instalacyjne pobrał już w międzyczasie. Często nasuwa się pytanie, czy musimy aktualizować Androida? W zasadzie to nikt nas do tego nie zmusi. Może to jednak mieć tragiczne konsekwencje. Dlaczego? Prawda jest taka, że instalujemy na naszych urządzeniach masę programów, które również zostają systematycznie unowocześniane.
Hackerzy a telefon
Na co dzień nie myślimy o tym, ale hackerzy chętnie zdobędą dane, które przechowujemy w pamięci telefonu albo tabletu. Niemal każdy ma przy sobie smartphone, a na nim często posiadamy aplikacje banku, klienta poczty oraz kilka innych programów, które mogą posiadać informacje o nas. W związku z powyższym wszystkie aplikacje muszą zostać ulepszane. Wszystko przede wszystkim w celach podwyższenia poziomu bezpieczeństwa. Jest jeszcze jeden aspekt. Chodzi tu o stabilność działania aplikacji oraz ich optymalizację. Z czasem oprogramowanie zmuszone jest do korzystania z nowych wtyczek, które twórcy chcą zaimplementować. Bez odpowiedniej łatki program stałby się powolny i często powodował błędy. Tak samo z systemem Android. Kiedy całe oprogramowanie jest coraz bardziej wymagające, wtedy również system operacyjny urządzenia musi zostać dostosowany do panujących standardów. Zapewnia to płynność działania mimo mijających miesięcy użytkowania. Nikt nie zmusi nas do aktualizacji żadnego sprzętu. Z czasem może się niestety okazać, że praca z użyciem urządzenia będzie niemal niemożliwa.
Kwestie bezpieczeństwa to rzecz nadrzędna w dzisiejszych czasach. Dane użytkowników są bardzo dobrym celem dla ataków cyberprzestępców. Telefon z przestarzałym Androidem będzie bardzo łatwym celem. Trzeba pamiętać, że osoby takie cały czas próbują złamać obecne zabezpieczenia. Niezależnie od tego ile czasu twórcy włożą w projektowanie architektury zabezpieczeń, każde zabezpieczenie w końcu się podda. Jedynie łatanie znalezionych dziur może zapewnić poufność danych.