Strona główna
Ciekawostki
Tutaj jesteś

Zasiłek rodzinny – czym jest i kto może go dostać?

8 sierpnia 2022 zasiłek rodzinny

Zasiłek rodzinny to świadczenie mające na celu pokrycie wydatków związanych z opieką nad dzieckiem. O takie świadczenie mogą ubiegać się rodzice dziecka, jeden z rodziców, a także opiekun prawny lub faktyczny. Oczywiście są kryteria, które trzeba spełnić, aby móc uzyskać dodatkowe pieniądze na utrzymanie malucha. Jakie dochody są wliczane do zasiłku rodzinnego? Kiedy można ubiegać się o zasiłek na dziecko?

Jak złożyć wniosek?

Aby otrzymać zasiłek, najpierw niestety trzeba zmierzyć się z procedurami biurokratycznymi. Potrzebny będzie odpowiedni wniosek i kilka dokumentów. Najprościej i najszybciej będzie, jak złożymy wniosek przez internet, chociaż można zrobić to również osobiście w odpowiednim urzędzie.

Sprawdź również https://m-reklama.pl/komu-przysluguje-zasilek-dla-opiekuna/

zasiłek rodzinny

Jeżeli decydujemy się na składanie wniosku online, wówczas wystarczy wejść na portal Empatia, gdzie musimy się zalogować. Do tego niezbędny będzie profil zaufany lub podpis kwalifikowany. Profil zaufany można założyć w ciągu 5 minut za pośrednictwem swojego banku. Gdy już trafimy na właściwą stronę, wówczas przychodzi czas na pobranie odpowiedniego wniosku. Proces jest prosty i intuicyjny, portal sam przeprowadzi nas krok po kroku przez kolejne procedury. Dostaniemy informacje, jakie dane będą niezbędne, a także jakie dokumenty i pisma dołączyć. Po wypełnieniu wniosku będziemy mogli jeszcze raz sprawdzić poprawność danych w systemie, następnie wystarczy dodać załączniki dokumentów i wysłać wypełniony wniosek poprzez kliknięcie „wyślij”. Potwierdzenie złożenia wniosku o zasiłek rodzinny powinno trafić na naszą skrzynkę e-mailową. Jeżeli chcemy sprawdzić, czy aby na pewno wniosek dotarł do urzędu, można to zrobić samodzielnie na portalu Empatia, takie informacje dostępne są w zakładce „wnioski wysłane”.

Warto wiedzieć, że wniosek do zasiłek na dziecko można złożyć w dowolnym miesiącu. W przypadku, gdy otrzymamy prawo do zasiłku, będziemy je dostawać od miesiąca złożenia formularza.

Zasiłek rodzinny – jakie dochody są wliczane do zasiłku rodzinnego?

Chcąc otrzymać zasiłek rodzinny trzeba spełniać odpowiednie kryteria. W tym wypadku miesięczny dochód na jednego członka rodziny nie może przekraczać 674 zł. Podczas wyliczeń pod uwagę brany jest dochód za poprzedni rok kalendarzowy. Jak obliczyć dochód? Wystarczy zsumować dochody członków rodziny, a następnie podzielić tę kwotę przez liczbę miesięcy i liczbę członków rodzin.

Jakie dochody są wliczane? Starając się o zasiłek rodzinny należy podać wszystkie źródła dochodu pochodzące ze stosunku pracy. Mogą być to dochody z umowy o pracę, ale także umowy o dzieło lub zlecenie. Zawsze podaje się dochody uzyskanie w poprzednim roku kalendarzowym.

Jeżeli nasz dochód na jednego członka rodziny nie przekracza 674 zł, warto starać się o zasiłek, w końcu te pieniądze nam się należą. Chociaż to nie są wysokie kwoty, mimo wszystko takie pieniądze na pewno będą dla nas wsparciem. Niestety w dzisiejszych czasach koszty życia są coraz większe, dlatego, jeżeli mamy możliwość ubiegania się o dodatkowe pieniądze na utrzymanie dziecka, warto złożyć wniosek.

Przeczytaj również jak wygląda powrót do pracy po urlopie macierzyńskim

wyjazdy motywacyjne

Redakcja m-reklama.pl

Jesteśmy grupą osób na co dzień zajmujących się reklamą internetową i biznesem. Na naszym blogu dzielimy się doświadczeniem i ciekawostkami. Zapraszamy do lektury!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Czym wyróżnia się faktoring
skaning laserowy budynków
etyczne aspekty

Jesteś zainteresowany reklamą?